Haberler

TMO ALIM PRİMİ DESTEĞİ SÜRE UZATIMI

  • 09.09.2022
  • CTB

1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya buğday ve arpa satan üreticilerimize Bakanlığımız tarafından verilen destek ödemesinin ekli listede adı geçen ilçelerde 21 Eylül’e kadar uzatılması uygun görülmüştür.

Ülkemizde buğday ve arpa hasadı hali hazırda %99 seviyelerindedir. Kalan %1’lik kısım ise (İç Anadolu Bölgesinin yüksek kesimlerinde ve Doğu Anadolu Bölgesinde) hasada devam etmektedir.

Ülkemizde buğday ve arpa üretimini teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk defa TMO alım primi desteği uygulaması Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı ile “Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteğine İlişkin Karar” 21 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu karar kapsamında 1 Eylül 2022’ye kadar TMO’ya buğday ve arpa satan üreticilerimize Bakanlığımız tarafından destek ödemesi 2022 buğday/arpa ekim dönemi öncesinde yapılmaktadır.

Ancak bu yıl iklimsel faktörlerden dolayı bazı bölgelerimizde hasat gecikmiştir. Bu bölgelerdeki üreticilerimizin mağduriyet yaşamamaları ve TMO alım prim desteğinden faydalanabilmeleri amacıyla, TMO’ya son ürün teslim etme tarihinin ekli listede adı geçen ilçelerde 21 Eylül’e kadar uzatılması uygun görülmüştür.

Ayrıca   TMO’nun  lisanslı depolar  üzerinden yaptığı alımlarda,  1 Eylül 2022’ye kadar TMO’ya satış onayını veren ancak takas işlemlerinden kaynaklanan nedenlerle alım satım belgesi düzenlenemeyen üreticilerimizin mağduriyeti de giderilmiştir.

Bu kapsamda “Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanarak Resmi Gazete’nin bugünkü nüshasında yayımlanmıştır.

Üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz.

            Bağlantıya ulaşmak için tıklayınız                                                        


                                                                                                                                                                                                       TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ

  • TMO ALIM PRİMİ DESTEĞİ SÜRE UZATIMI

Çankırı Ticaret Borsası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç