Haberler

ELÜS, Yerli ve İthal Ürün Satışları

  • 08.09.2021
  • CTB

       Bilindiği üzere Toprak Mahsulleri Ofisi'nin, ELÜS stokları ile ithal ve bazı yerli ürünlerin satış işlemi web sabanlı '' TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMLARI'' üzerinden yapılmaktadır. Kullanıcılar platforma mail adresleri ve şifreleri ile giriş yapabileceklerdir.
         Platforma ilk defa üye olacak kişi ve firmaların; internet üzerinden üye olması, üyeliğini ve üye olurken girdiği bilgilerin doğruluğunu hinterlandında bulunduğu TMO Şube Müdürlüğüne giderek onaylatması gerekmektedir. Her firma sisteme bir kez üye olabilecek, bu üyelik ise firma içerisinde bir kişi ile sınırlı tutulacaktır. Sistemde üyelerin sektör ayrımı ve fiili tüketim takibi yapılacağından üyelik aşamasındaki bilgilerin (fiili tüketim, ihracat miktarı, adres beyanı, fabrika sayısı vb) doğru bir şekilde girilmesi önem taşımaktadır.
         TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMLARI üzerinden dağıtımı ve satışı yapılacak ekmeklik buğday, makarnalık buğday ve arpa için 06 Eylül - 15 Eylül 2021 tarihleri arasında talep toplanacak, talep toplanması saat 17:00' da sona erecektir.
         ELÜS satışlarından; TMO Elektronik Satış Platformuna ve satışların takas ile ciro işlemlerinin yapılacağı Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş' ne (TÜRİB) üye olan ilgili firmalar/kişiler yararlanacaktır. İthal ve yerli ürün satışlarına başvuru için sadece TMO Elektronik Satış Platformuna kayıt olmak yeterli olacaktır.
         
         Makarnalık Buğday stoklarına;
     
        *
Üretiminde makarnalık buğday kullanan bulgur fabrikaları
   
         Ekmeklik Buğday stoklarına;
   
        *Un fabrikaları
        *Üretiminde ekmeklik buğday kullanan bulgur fabrikaları
        *Kanatlı hayvan besici ve yetiştiricileri(beyaz et, yumurta vs.)

         Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğday stoklarına;

        *Un fabrikaları
        *Bisküvi fabrikaları

         Arpa stoklarına;
 
        *Besici ve yetiştiriciler
        *Yem fabrikaları

         müracaat edebileceklerdir.

         Şube müdürlükleri üzenden satışa açılacak stok miktarı:

        *Ekmeklik Buğday 1.079 Ton
        *Arpa 155.808 Ton

         Platform üzerinden satışa açılacak stok miktarları:
         ELÜS:
 
        *Ekmeklik Buğday 9.231.251 KG
        *Makarnalık Buğday 241.860 KG
        *Arpa 256.060 KG

         Platform üzerinden satışa açılacak ithal ve yerli ürün stok miktarları

        *Ekmeklik Buğday 490.203 Ton
        *Makarnalık Buğday 9.759 Ton
        *Arpa 144.500 Ton

        Başvurular TMO Elektronik Satış Platformları üzerinden alınacak olup başvuru yapacak firmalar platformlar üzerinden '' Güncel Satış Listesi'' veya ''Menü'' kısmından satış listelerine ulaşıp, tekliflerini girerek ELÜS ve İthal ürün başvuru işlemlerini tamamlayacaklardır.
        Şube müdürlükleri tarafından dağıtımı yapılacak arpa tahsis miktarları 22 Eylül 2021 tarihinden itibaren açıklanacaktır. İthal ve yerli ürünler ile ELÜS' lerin tahsis sonuçları 20 Eylül saat 17:00' den itibaren platform üzerinden talep eden firmalarca görülebilecektir. ELÜS tahsis sonuçları takas ve ciro işlemlerinin yapılabilmesi için 20 Eylül tarihinde Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.' ne (TÜRİB) gönderilecektir. ELÜS satışlarında 20 Eylül - 29 Eylül 2021(dahil) tarihleri arasında her gün ELÜS tahsis miktarları takas için TÜRİB' de işlem görecektir. Talep sahiplerinin yatırım hesaplarında bu tarih itibariyle tahsis edilen ürün miktarına karşılık gelen ürün bedellerinin yatırılmış olması gerekmektedir.
        TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden yapılan ithal ve yerli ürün satışları tahsislerin görülmesini müteakip 06 Ekim 2021 tarigine kadar TMO hesaplarına para yatırılmak suretiyle teslim alınabilecektir.
        İlgili üyelerimize saygıyla duyurulur.
  • ELÜS, Yerli ve İthal Ürün Satışları

Çankırı Ticaret Borsası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç